Kupno opon to spory wydatek, ale tu nie ma co oszczędzać inwestujesz przecież w bezpieczeństwo. Kiedy przyjdzie czas sezonowej wymiany ogumienia trzeba podjąć kilka decyzji dotyczących przechowywania opon aby twoja inwestycja była bezpieczna i mogła ci służyć w kolejnym sezonie. W tym artykule podpowiemy ci jak należy przechowywać opony by przez długi czas cieszyć się ich dobrym stanem.
Często zdarza się, że opony przechowujemy na zewnątrz bez żadnego zabiezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Niestety bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy podczas poruszania się autem na tak przechowywanych oponach może być poważnie zagrożone. Przechowywanie opon w blaszanym garażu narażonym na duże zmiany temperatury również nie jest optymalnym rozwiązaniem.
Faktem jest że opony wraz z upływem czasu ulegają powolnemu niszczeniu. Na szczęście istnieje kilka prostych zabiegów, które mogą opóźnić ten proces. Opony są wrażliwe przede wszystkim na czynniki takie jak wilgoć, słońce czy temperatura więc najlepszym sposobem jest przechowywanie opon w suchym, chłodnym miejscu, gdzie proces starzenia ulegnie spowolnienieniu. Opony w żadnym momencie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z substancjami takimi jak rozpuszczalniki, paliwa, smary, chemikalia lub środki dezynfekujące. Przechowywanie opon w odpowiednich warunkach może przedłużyć ich żywotnosć o dobre kilka lat. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące przechowywania opon
Dokładnie wyczyść opony przed przechowywaniem
Ważne jest, aby usunąć wszelkie ślady asfaltu, brudu i pyłu z opon przed ich składowaniem. Trzeba pamiętać, że w przypadku opon nie wszystkie środki i metody czyszczenia sprawdzą się w równym stopniu. Należy unikać środków czyszczących zawierających ropę naftową. Najlepiej użyć płynu do mycia naczyń rozpuszczonego w letniej wodzie. Po wszystkim opony należy bardzo dokładnie osuszyć.
Trzymaj opony z dala od promieni słonecznych
Przez niektórych promienie UV uważane są za czynnik, który ma decydujący wpływ na przyspieszenie procesu starzenia się opon. Promienie słoneczne, które padają bezpośrednio na oponę nie tylko powodują podgrzanie gumy ale także przenikają do jej wnętrza osuszając ją, co ostatecznie może przyczynić się do rozkładu mieszanki gumowej. Jak chronić opony przed światłem słonecznym podczas przechowywania? Jeżeli przechowujesz opony na zewnątrz warto zaopatrzyć się w grubą plandekę, która ochroni opony przed słońcem. Jeżeli natomiast przechowujesz opony w pomieszczeniu dopilnuj aby leżały z dala od okien przez które mogą wpadać promienie słoneczne. Drugim sposobem jest zaopatrzenie się w torby lub pokrowce zaprojektowane specjalnie do przechowywania opon.
Przechowuj opony w suchym i chłodnym miejscu
Opony najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu tak aby tempertura i wilgotność pozostawały na stałym poziomie. Zbyt duże wahania tych parametrów mogą wpływać na opony bardzo niekorzystnie powodując przedwczesną degradację mieszanki gumowej. Gdzie w takim razie najlepiej przechowywać opony? Najlepsze rozwiązanie to trzymanie opon w miejscu gdzie panują stałe warunki. Niewiele osób może sobie pozwolić na trzymanie opon w specjalnych klimatyzowanych magazynach dlatego w naszych realiach doskonale sprawdza się do tego celu piwnica. Unikać natomiast należy przechowywania opon w blaszanym garażu, gdzie warunki przechowywania mogą być bardzo zmienne.
Przechowuj opony w specjalnych workach
Oprócz światła słonecznego, kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na tempo starzenia się przechowywanych opon jest tlen. Opony należą do kategorii produktów, które podczas przechowywania lepiej radzą sobie szczelnie zapakowane. Spowalnia to proces utleniania gumy oraz zapobiega parowaniu oleju z opon, a tym samym ich wysuszaniu. Aby jak najlepiej chronić opony warto każdą z nich zapakować osobno czy to w worki do przechowywania czy dedykowane pokrowce.
Podczas przchowywania odpowiednio układaj opony
Jeżeli znalazłeś już miejsce do przechowywania opon, zabezpieczyłeś je odpowiednio przed swiatłem i tlenem to czas zastanowić w jakiej pozycji opony powinny być przechowywane. Nieodpowiednie układanie lub wieszanie opon może powodować deformacje, które mogą uniemożliwić ich ponowny montaż.
Opony muszą być przechowywane bez naprężeń lub ściskania, tj. Z dala od sił, które mogłyby z czasem je zdeformować. Jak układać opony? Opony na felgach można powiesić na hakach lub układać poziomo jedna na drugiej. Natomiast opony bez felg najlepiej przechowywać układając je pionowo jedna obok drugiej. Nie należy ich wieszać na hakach ani układać poziomo jedna na drugiej. Warto też raz na jakiś czas obrócić opony w celu zminimalizowania ryzyka powstania deformacji.
Przed ponowym montażem sprawdź stan opon u specjalisty
Opony przechowywane w odpowiednich warunkach i w odpowiedni sposób mogą posłużyć przez długie lata. W Polsce brak jest przepisów, które regulowałyby zagadnienia związane z żywotnością opon więc w praktyce można jeździć na oponach, które zostały wyprodukowane nawet 10 lat temu. Jednak wielu specjalistów zaleca wymianę opon co pięć lat od daty ich produkcji, niezależnie od stopnia zużycia bieżnika lub jeżeli wymaga tego ich stan techniczny. Upewnij się jaka jest data produkcji twoich opon. Czas szybko mija i bardzo łatwo przegapić moment w którym wg. zaleceń specjalisów należałyby wymienić opony. Gdy kończy się okres przechowywania opon warto upewnić się u profesjonalisty, że ich stan techniczny nie budzi zastrzeżeń i pozwala na ich dalsze bezpieczne użytkowanie.
Podsumowanie
Tak więc, jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy możesz przechowywać opony na zewnątrz, trzymać je w bagażniku samochodu, czy pozostawić je odkryte na podłodze garażu, to już znasz odpowiedzi na te pytania. Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomogło ci dobrze zatroszczyć się nie tylko o twoją inwestycje ale i o bezpieczeństwo twoje i twoich najbliższych.